Krwawnik, mniszek, ułudka to tomik poezji, który niedawno trafił na półki polskich księgarni. Kto jest jego twórcą? Natalia de Barbaro, osoba, która na co dzień nie zajmuje się pisaniem. Tak się jednak złożyło, że w 2010 roku ta popularna socjolożka i psycholożka wydała zbiór wierszy pod tytułem Tkanka i Ciemnia. Warto też wspomnieć o – prawdopodobnie – najbardziej znanej książce Natalii de Barbaro, tym razem w gatunku literatury popularnonaukowej: Czuła przewodniczka. Śledząc karierę autorki, można zauważyć jeden główny trop, którym ta od lat podąża. A jest to czułość i wrażliwość na otaczający nas świat i ludzi.

Opowieść o nas wszystkich

Natalia de Barbaro ma talent do opisywania uczuć. Nikt z taką wprawą, jak ona nie potrafi pisać we współczesnym języku o tym, w jaki sposób odbieramy otaczający nas świat. Krwawnik, mniszek, ułudka to bardzo spójny zbiór, w którym każda krótka liryczna historia wynika z drugiej. Autorka sięga po różne tematy, jednak można zauważyć, że najlepiej czuje się z zagadnieniami z pogranicza socjologii i psychologii. Nic w tym dziwnego, gdyż Natalia de Barbaro tym właśnie zajmuje się w swoim życiu zawodowym. Dla kogo skierowany jest jej tomik? Nie tylko dla dorosłych, ale też i dla młodszych czytelników. Dla wszystkich tych, którzy czują, czasami zbyt mocno i zbyt intensywnie. Poetka przedstawia zapis swoich zmagań z rzeczywistością. Czasami przedstawia je w sposób zabawny, częściej jednak sięga po szczere, a przy tym niezwykle trafne środki.

Wzrusza i uczy

Krwawnik, mniszek, ułudka to tomik, po który zdecydowanie warto sięgnąć. Poznając uczucia autorki, odkrywamy, że tak naprawdę jesteśmy tacy sami. W podobny sposób odbieramy świat, myślimy i czujemy. Tylko bardzo często nie potrafimy tego wyrazić tak, jakbyśmy pragnęli. Stąd biorą się nieporozumienia we wszelkich relacjach, kłótnie z najbliższymi i wieczna walka z samym sobą. Natalia de Barbaro uczy nas, jak ważne jest poczucie własnej wartości oraz akceptacja siebie.